Oči – to je orgán jednoho z nedůležitějšího lidského smyslu – zraku. Pouze zrakem se orientujeme v prostoru, vnímáme světlo, barvy, tvary a zaznamenáváme až 80% podnětů okolo sebe. Pokud vidíme, neumíme si představit žít ve tmě. A pokud jsme nuceni kvůli špatnému zraku nosit brýle, přiznejme si, kolikrát jsme si přáli ty brýle nemít a vidět normálně.
kluk s brýlemi
Pokud nosíte brýle, zkoušeli jste ve svém životě využít místo nich gelové kontaktní čočky?  Jestli patříte k těm starším a v 60.letech, kdy kontaktní čočky dobyly svět, jste měli možnost si pořídit první kontaktní čočky, určitě jste byli nadšeni. Protože velmi jednoduše dokážou vyřešit špatný zrak.

Samozřejmě, že postupem času se tento výrobek zdokonaloval. Dnes, díky řadě technologických týmů jsou kontaktní čočky téměř dokonalé, ale stále se rozšiřují možnosti pro jejich další využití. Tento jedinečný výrobek dokáže vyřešit špatný zrak.

Když kontaktní čočky nosíte, tak víte, jaké je to fajn žít bez brýlí. Jestli se teprve rozhodujete pro nošení této moderní zdravotní pomůcky, ať už z důvodu, že vám brýle nevyhovují, nebo jako i jako doplněk. Kontaktní čočky jsou vhodné též u lidí v presbyoptickém věku. (Presbyopie začíná lidem od 40. a 50. věku, to znamená, že oči pomalu ztrácejí schopnost vidět blízké objekty zaostřeny, jak oči slábnou, tak korekce na blízko se zvyšuje).
 kontaktní čočky
Základními typy kontaktních čoček a stručně o jejich vlastnostech:
·         Měkké kontaktní čočky
·         hydrogelové
·         hybridní (složení: silikon + hydrogelové)

Výhody: některé druhy hybridních čoček s vysokou propustností pro kyslík přes vlastní materiál k rohovce – jsou schváleny pro prodloužené nošení (pro delší jak denní nošení a i přes noc). Měkké čočky díky jemnému materiálu jsou už při první aplikaci do oka velmi pohodlné.

Nevýhody: materiál, z kterého jsou měkké čočky vyrobeny se nošením rychle opotřebovává. Je potřeba je pravidelně měnit, držet je podle pokynů na užívání v naprosté čistotě, aby nenastaly zdravotní komplikace.

Životnost měkkých kontaktních čoček:
·         denní – čočky se ráno nasadí, večer se vyhodí
·         čtrnáctidenní a měsíční – čočky se musí večer z očí vyjmout, vloží se do pouzdra a do roztoku na kontaktní čočky, který je připraven pro desinfekci a opětovné získání vlhkosti
·         kontinuální nošení měkkých čoček – znamená možnost nošení přes den i noc po dobu jejich použitelnosti (například 1 měsíc) – toto nošení musí být schváleno očním lékařem
·         čtvrletní až roční nošení měkkých čoček
 
Tvrdé kontaktní čočky
·         RGP – tvrdé plynopropustné
·         skleněné a PMMA – plynům nepropustné
Výhody:tvrdé čočky jsou převážně určeny pro dlouhodobé nošení (např. rok i více let). Nejsou porózní, nepřijímají chemikálie a výpary. Doporučují se též lidem s astigmatismem nebo narušeným tvarem rohovky (vyklenutí rohovky).

Nevýhody: při první aplikaci jsou často nepohodlné a tlačí, než se oko přizpůsobí. Aby nošení bylo pohodlné, trvá to delší dobu. Tvrdé čočky (PMMA) nedokáži propouštět k rohovce žádný kyslík. Oči ale potřebují neustále dýchat a tak z nedostatku kyslíku může způsobit několik záporných účinků. Z tohoto důvodu se oči musí kontrolovat po celou dobu užívání těchto čoček, aby byl celý průběh užívání zdravý.
 
Velmi důležitá je péče o kontaktní čočky, která se týká dodržování základních pravidel hygieny a čištění kontaktních čoček. To vše je důležité pro zdraví vašich očí. Se vším vás seznámí oční odborník, který vám kontaktní čočky v prodejnách s oční optikou doporučí, naučí je aplikovat a bude prodávat.

Pro zajímavost: farmaceutická společnost Novartis vyvíjí kontaktní čočky, které nebudou řešit pouze špatný zrak, ale budou určeny pro odhalování nádorů, zjišťování hladiny cukru v krvi u lidí trpících cukrovkou (glykémie) nebo indikaci léků – jedná se o využití nenovějších technologií v oblasti miniaturizace elektroniky, která pomůže miliónům lidí zkvalitnit jejich život.