Na trhu existuje přírodních sladidel https://www.nakliceno.cz/prirodni-sladidla/ již bezpočet, naproti tomu, co existovalo před dvaceti lety. To byl znám pouze klasický bílý cukr a posléze se začal objevovat hnědý třtinový a s tím naši prodejci vydrželi léta. Ne tak zákazníci, kteří si svá alternativní sladidla našli sami a dováželi si je hlavně ze zahraničí. Dnes už naštěstí pro zdravější náhradu „bílého zlata“ nemusíme jezdit za hranice, ale v klidu a pohodě si je zakoupíme i u nás v České republice. A jaká jsou alternativní sladidla?

cukr bílý

Jako nejznámější v přední linii je již zmiňovaný třtinový cukr, vyráběné z cukrové třtiny, který má tu jedinou výhodu oproti bílému, že je nerafinovaný a jsou v něm tudíž zachovány minerální látky a živiny. Stejně tak se mu rovná nerafinovaný hnědý řepný cukr s tím rozdílem, že pochází z naší oblasti a je tudíž vhodnější variantou. Právě proto, že není rafinovaný, zůstávají v něm zachován aminokyseliny a melasa, která je nositelem minerálních látek jako například vápník, draslík, železo, fosfor, zinek, chrom, selen a další. Ale nejásejte předčasně, stále se jedná o – svým složením – o jednoduchý cukr, který zvyšuje okamžitě glykemický index.

cukrová třtina

Slaďte vhodnějšími a hlavně zdravějšími alternativami, jakým je například xylitol, který je vyráběn zpravidla z březové šťávy a má tak nízký glykemický index, že ho mohou používat i diabetici.

Skutečně požitkářská je melasa, jež obsahuje cenné množství minerální látek a vitamíny řady B. každému nemusí vyhovovat její chuť, je proto vhodná k pečení sladkých koláčů.

Z květového nektaru palem zvláštního druhu se vyrábí palmový cukr, který má také nízký glykemický index. Vyznačuje se velmi příjemnou medovou chutí. Jen je třeba dávat pozor a nádobu, kde ho uschováváte pečlivě vždy uzavírat, neboť „hrudkuje“. Ale nic to na jeho chuti nemění.

V poslední době se stává hitem rostlinka stévie, která je až dvěstěkrát sladivější než klasický bílý cukr. Dokonce si ji můžete vypěstovat v květináči doma za oknem.