Klíčení semínek se může věnovat naprosto každý, neboť se jedná o natolik nenáročnou činnost, že ji všichni bez problémů zvládnou, a to bez jakéhokoli speciálního prostoru pro pěstování zeleniny, a také za minimum peněz. Tato činnost není dokonce ani náročná na čas, který jí musíte věnovat, takže se může stát vaší oblíbenou kratochvílí, kterou si výrazně obohatíte svůj jídelníček. A je dost pravděpodobné, že klíčení semínek zaujme i vaše malé děti.
sezamová semínka.jpg
Děti rády pozorují různé změny v přírodě, a právě klíčení je natolik rychlé, že se dají jednotlivé změny pozorovat v rozumně krátkém čase tak, aby to děti nepřestalo bavit. Můžete jim jejich pozorování dokonce zpestřit tím, že dáte klíčit několik druhů rostlin najednou, které se od sebe vzájemně liší, a následně můžete pozorovat jejich rozdíly. A možná budete překvapeni tím, jak moc tato zábava vaše malé výzkumníky zaujme.
výhonky v dlaních.jpg

Každopádně k tomu, abyste byli v klíčení úspěšní, potřebujete splnit několik základních jednoduchých podmínek. Tou první a nejdůležitější je, abyste semínkům dopřáli dostatek vody. Bez vody vám žádné semínko nevyklíčí. A pokud máte zájem o bohatou úrodu křehkých a šťavnatých výhonků, je voda nezbytná. Nejprve semínka ponořte na několik hodin do vody tak, aby se ocitla několik centimetrů pod hladinou. Pokud jde o drobná semena jako má například řeřicha či bazalka, tak bohatě postačí, pokud je rozprostřete do jediné vrstvy. Pokud máte k dispozici semena větší, jako mají třeba fazole anebo sója, navrstvěte je rovnou do několika vrstev, neboť z jedné vrstvy byste nezískali příliš mnoho rostlin. A počítejte s tím, že taková objemná semena také výrazně nabydou, takže v případě, že je přelijete malým množstvím vody, mohou se brzy objevit nad hladinou. Po několika hodinách bobtnání vodu slijte a semena nadále udržujte vlhká postupným proplachováním několikrát denně. Uvidíte, že vám brzy vyklíčí.
Dále už ke klíčení potřebujete jen teplé a vlhké místo, kde bude klíčení dobře probíhat, a ideálně třeba také nádobu na klíčení v podobě několika speciálních misek, která vám celý proces ještě více usnadní, a také díky ní ušetříte vodu na proplachování semen.