Detektor unikající vody v bytě je šikovná vychytávka, kterou byste si měli pořídit.

Už máte detektor úniku vody?

Pořídíte si jej za pár stovek a skutečně se vyplatí. Představte si situaci, která není docela neobvyklá – vytopení bytu. Některé zdroje uvádí, že jde o nejčastěji hlášenou škodovou událost v pojišťovnách, co se týče pojistných smluv pro domácnost. Vytopit byt vodou je velice snadné, stává se to v okamžiku, kdy kupříkladu praskne tlaková hadice od pračky nebo hadička pro připojení umyvadla na toaletě. Pokud si odtékající vody včas nevšimnete, a například opouštíte byt po zapnutí pračky s úmyslem jít na nákup, po návratu domů máte v obýváku dětské brouzdaliště. Během několika hodin dokáže odtéct z prasklé hadice i několik stovek litrů vody.

instalatérské rozvody

Máte-li podlahový snímač (čidlo), který zaznamená vodu na podlaze již v prvopočátku, a snímač vám havárii oznámí třeba na mobil, když nejste zrovna doma, případně se spustí akustický alarm, když doma jste, ale ne zrovna v koupelně, máte vyhráno, protože můžete ihned zasáhnout a vodu vytřít, aniž byste vytopili sousedy pod vámi. Horší situace nastávají, když vám někde praskne voda ve zdi. Anebo v podlaze, pokud máte podlahové vytápění.

instalatérské práce

Pro tyto případy je pak již nutné volat instalatéra, který přesně lokalizuje místo závady, to totiž nemusí být ihned zřetelné, pokud se na zdi vytvoří mokrá mapa, a vy nevíte, odkud se začala šířit. Instalatér vyhledává únik vody například poslechovou tyčí Hykron anebo používá formovací plyn, jsou to metody spolehlivé, které s přesností na milimetry určí místo, kde došlo k porušení potrubí či armatur. Je to výhodné i v tom, že nemusíte kvůli jedné prasklině bourat celou koupelnu nebo podlahu v obýváku, odkryjete pouze malé místo, závada se odstraní rychle a máte-li například náhradní obkladačky či dlaždice, nebude zásah instalatéra ani patrný.