Tetovací salony dnes rostou především ve větších městech. Lidé, kteří se živí tetováním, jsou často vystudovaní grafici, malíři i ilustrátoři, ale také lidé, kteří vystudovali uměleckou vysokou školu. Všichni ale mají jedno společné – milují výtvarné umění. A pravdou je, že většina vytetovaných obrázků, tvarů a znaků je vskutku uměleckým dílem.
Někteří ho milují, druzí zatracují. Nebývá však hitem pouze pro mladé lidi, jak bychom si mohli myslet. Nosí ho také bankéři, právníci, ale i lidé starší šedesáti let.
Ti, co se rozhodnou nosit tetování na viditelném místě, musí počítat s tím, že si ho ostatní budou prohlížet. Často se stává, pokud je tetování příliš velké, a ještě k tomu nevzhledné a na místě, kde přímo bije do očí, vyvolává to u ostatních často pocit ostražitosti a nedůvěry.
Tetování je jeden ze způsobů, jak změnit naše tělo. Smyslem nebývá především zapůsobit na ostatní, ale zasáhnout si hlouběji do našich myšlenek a emocí, které se vztahují k našemu tělu. A tak je tetování pokus změnit něco důležitého, a při podrobnějším zkoumání má takovéto rozhodnutí hluboký význam.
Význam tetování:
1. Reprezentativní význam – motivací může být především to, abychom přitáhli pozornost okolí, nebo také projev nezávislosti a vzdoru. Tetování bývá výraznější a na viditelném místě, často s provokativními motivy.
2. Experimentální význam – mladí lidé, kdy ještě hledají sami sebe, zkoušejí, co vydrží jejich okolí. Tetování je pak formou projevu pokusů na sobě.
3. Symbolický význam – motivy jsou pro nositele spojené s jeho životním obdobím nebo událostí a symbolicky vyjadřují pocity z jeho světa. Tetování bývá malé, často skryté před okolím.
4. Rituální význam – tato motivace je často spojena s výrazným životním zážitkem, který je součástí naší životní změny.
Pokud se někdo rozhodne nechat se tetovat, měl by to dělat především sám pro sebe, a ne pro někoho jiného. Pouze důvod zvěčnit něco, co má pro onoho člověka vlastní význam, je důležitý.