Rozčiluje vás nepříjemný zvuk linoucí se z úst vašeho partnera, s kterým sdílíte jedno lože? Chtěli byste usnout, ale jen co zamhouříte očí, ozve se vedle vás zvuk podobný řezání dřeva. Chrápání je způsobeno prodlouženým měkkým patrem, které se při nádechu a výdechu chvěje. Alkohol nebo prášky na spaní ještě více uvolňují svaly a chrápání je ještě intenzívnější. Odborníci proto radí se obojímu vyhnout a upravit životosprávu.
osoba za polštářem
Abstinence před spaním – chystáte-li se ulehnout na lůžko, neměli byste konzumovat alkohol. Snižuje svalové napětí v krku a podporuje chrápání.
Zhubnutí – i nadváha chrápání zhoršuje. Když shodíte přebytečné kilogramy, ochablé tkáně v krku se smrští a chrápání se ztiší. Zlepšení přináší už desetiprocentní redukce hmotnosti.

Omezení kouření – cigarety dráždí sliznici, způsobují její zduření a to opět vede k většíintenzitě chrápání.
Podložení hlavy – zvednutím hlavy asi o 10 centimetrů nad úroveň lůžka zabráníme tomu, aby se ochablá tkáň v krku prověsila a vibrovala do dýchacích cest.

Dodržování pitného režimu – dostatečný pitný režim zředí nosní hlen a uvolní ucpané dýchací cesty.

Zpěv nebo hraní na dechové hudební nástroje –  netradiční způsob, jak omezit chrápání, ale také funguje. Posilují se svaly podepírající měkké patro.
Výplach nosu – tradiční součást jógy. Odstraňuje prach z nosních průduchů. Výplach můžete provádět každý den. Na výplachy budete potřebovat zvláštní konvičku. Roztok na výplachy namícháte z 250 mililitrů vlažné vody a půl lžičky mořské soli. Roztok přelijte do konvičky.
muž za lavičkou
Další pomocí při chrápání je zakoupení vhodných přípravků v lékárně. Speciální nebo ústní spreje fungují na jednoduchém principu. Zvlhčují sliznici měkkého patra a protáhnou dýchací cesty. Zakoupíte je běžně v lékárnách. Výhodou je jednoduché použití a příjemná mentolová chuť.