O tomto fenomén píše dánský autor Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Sám autor přiznává, že se správný význam slova hygge špatně vysvětluje je to “schopnost hodit věci za hlavu” nebo “důvěrná pospolitost” a mnoho dalších pojmů. Musí se zkrátka prožít, zažít a pochopit.
oheň v krbu
Jedná se o pocit útulna, nastíním situaci pravého hygge pro lepší pochopení. Sedíte doma, v ruce máte hrnek s kouřícím nápojem vaší volby, na klíně vám sedí kočka a vedle vás sedí lidé, které ze srdce milujete. Před vámi praská oheň a za okny bubnuje déšť. Vy jste v klidu, protože jste v teple a nic nemusíte dělat. Žádná práce, uzávěrky a podobně jen vy a vaši milovaní za svitu mihotajícího ohně.
Co dělat abychom navodili tu správnou atmosféru? Je několik hyggelig aktivit, které vás zabaví a vytvoří příjemné vzpomínky. Například deskové hry nebo karty. Vytáhněte na jeden večer monopoly, aktivity nebo jiné hry či jenom karty a uspořádejte herní večer! Náladu ještě určitě zvýší dobré jídlo či pití.
mísa popcornu
Hry vás nebaví? Nevadí. Co si udělat popcorn, uvelebit se v křesle a pustit oblíbený seriál? Můžete uspořádat filmový maraton anebo si pustit jen jeden díl oblíbeného seriálu. Poslední oblíbenou aktivitou, která určitě nastolí tu správnou atmosféru je rozdělat oheň a udělat si pořádnou trampskou zábavu. Zazpívat si oblíbené písně, upéct vuřty nebo chleba a užít si příjemnou chvilku s přáteli.
bílý taburet
Konečně si hygge můžete udělat všude. Sice to nebude ta správná atmosféra nebo neopakovatelný zážitek, ale i nudná práce se vám bude dělat lépe pokud si zapálíte svíčku nebo si k tomu uděláte dobrou kávu a dáte si něco dobrého k jídlu. Například krátké chvilky odpočinku při poslechu oblíbené hudby může být až terapeutické.
Zkrátka a dobře cesta ke štěstí je v tom si to štěstí udělat. Dánsko je považováno jako nejšťastnější země právě protože Dánové umí odpočívat.