V dnešní době jsou sluneční brýle nejen důležitou ochranou našeho zraku před UV zářením, ale mnohdy i slušivým módním doplňkem. Stačí si jen vybrat z pestré škály různých tvarů, barev, ale přitom nezapomenout na dostatečně silný UV filtr. Při výběru je tedy důležité zohlednit hned několik hledisek:
·         Funkce – za jakým účelem si sluneční brýle kupujeme: na sport, do auta, pro běžné nošení…
·         UV filtr –  doporučená hodnota se odvíjí od funkce, kvůli které si brýle pořizujeme
·         Vzhled – aby byly brýle slušivé, musí se vizuálně hodit k našemu obličeji
brunetka a sluneční brýle
Jaké hodnoty UV filtru existují, a které jsou nejvhodnější pro konkrétní činnost?
Obecně platí, že hodnota UV filtru, tedy propustnost světla, se pohybuje v pěti kategoriích a to v rozmezí od 0 do 4, přitom platí, že čím je kategorie filtru vyšší, tím je čočka tmavší a propouští méně světla.
Tmavé sluneční brýle v kategorii 4 jsou tedy ideální pro dovolenou u moře nebo v horách, kde je velmi intenzivní a ostré sluneční záření. Pro běžné nošení si ale vystačíme i se skly světlejšími například hnědými, ty spadají do kategorie ochrany 3 nebo 2. Skla do oranžova či žluta jsou pak ideální pro sport a řadí se do kategorií zbývajících 0 a 1, zajišťují ale ochranu jen při slabém slunečním záření. Do auta je pak nejideálnější si pořídit skla polarizační, protože ty nezkreslují obraz a tlumí odlesky.
Jak vybrat slušivé sluneční brýle?
Jakou kategorii ochrany zvolit už víme, ještě si ale musíme umět vybrat ty správné k našemu obličeji, a to tak, aby byly na pohled líbivé a dodaly našemu vzhledu více atraktivnosti.
Každý člověk je jedinečný, a tak i tvary obličejů jsou velmi rozmanité. Pro ty základní, však existují určitá doporučení a o ty se s vámi rádi podělíme:
·         Kulatý obličej – skvěle vám budou sedět sluneční brýle s hranatějšími obroučkami či jinými extrémnějšími tvary. Kulatým se ale raději vyhněte, váš obličej by působil příliš zaobleně.
 sluneční brýle na zemi
·         Hranatý obličej –  pokud má váš obličej ostré rysy, které byste rádi zjemnili, pak naopak sáhněte po obroučkách zaoblených či kulatých, chybu určitě neuděláte.
 
·         Oválný obličej – je velkou výhodou, hodí se k němu totiž téměř vše. Při výběru obrouček záleží hlavně na vašem osobním vkusu, protože vám skvěle padnou jak brýle se zaoblenými, tak s hranatými tvary.