Hospodářská konjunktura má pozitivní vliv na kriminalitu. V České republice v roce 2017 klesla kriminalita o více než 7 procent. Bylo spácháno „pouze“ 202 tisíc trestných činů. Pokles je možno zaznamenat především u loupeží a krádeží, zejména automobilů, neboť je postupně trh přesycen spotřebním zbožím, navíc přibývá zabezpečovacích a kamerových systémů, kreditních karet a zločincům se příliš nevyplácí riskovat kvůli této majetkové trestné činnosti.
pouta na rukou muže

Nárůst kyberkriminality

Neznamená to však, že by došlo k významnému posunu v morálce zločinců, ti pouze mění taktiku. Zatímco klesá počet běžných „materiálních“ krádeží a loupeží, narůstá kriminalita ve virtuálním světě. Tzv. kyberkriminalita, což je policejní termín pro trestnou činnost v souvislosti s výpočetní technikou a Internetem, vzrůstá dokonce velmi prudce.
venkovní kamery
Policejní prezident ČR nedávno uvedl v rozhovoru s pracovníky ČT, že v roce 2017 policie vyšetřovala již více než 5600 kyberzločinů. Pro policejní složky to znamená změnu orientace jejich práce, v současné době se této speciální práci věnuje více než tři stovky policistů, což je prozatím stále nedostatečný počet. Policii zkrátka chybí počítačoví experti.
otisk prstu

Nedostatek policejních expertů brzdí nízké mzdové ohodnocení

Zakopaný pes je ale v mzdovém zařazení těchto odborníků. Po IT specialistech je totiž stále obrovská poptávka, obecně je v České republice spíše nedostatek počítačově zdatných lidí a ti si pochopitelně mohou vybírat práci především takovou, která je dobře ohodnocena. Realita je pak taková, že soukromé společnosti nabízí několikanásobně vyšší platy, než které může vyplatit policie. Muselo by v tomto případě dojít ke změně legislativy, ale největší problém, a to v dlouhodobém horizontu, je v pružnosti a reakční délce zákonodárného sboru. Není zkrátka tak jednoduché navýšit ze dne na den platy policejním specialistům.