Také máte rádi černý čaj? Příjemné posezení nad šálkem lahodného nápoje, který nás v zimních měsících příjemně zahřeje, se v Anglii stalo dokonce módní společenskou událostí. Tento kultovní nápoj, který se připravuje louhováním lístků čajovníku, má nejen povzbuzující a blahodárné účinky pro lidský organismus, ale také několik nežádoucích účinků, které se projeví při častém a nadměrném pití černého čaje.

Způsobuje zácpu
Na zácpu platí – čím více pijeme, tím je riziko zácpy menší. To ovšem neplatí u pití černého čaje. Tento nápoj obsahuje polyfenoly, známé jako třísloviny nebo také taniny, které zpomalují aktivitu bakterií i střevní pohyb, a společně tak pracují na zvýšení rizika zácpy. Využívá se proto při léčbě průjmových onemocnění.

Působí močopudně
Tento čaj obsahuje vysoké množství teinu, který působí jako diuretikum, což znamená, že zvyšuje množství vody, která tělo opouští při močení. Pitím černého čaje tedy tělu nedodáváte dostatečné množství tekutin, ba naopak, a tak si při vyšší konzumaci dejte pozor na dehydrataci, kterou si můžete způsobit. Doporučujeme dodávat tělu další tekutiny, například v podobě pití čisté vody.

Zvyšuje riziko rakoviny
Nadměrné pití zvyšuje riziko rakoviny slinivky, ledvin a močového ústrojí. Dokonce je prokázáno, že muži, kteří pijí sedm nebo více šálků denně, můžou mít až o 50% vyšší riziko rakoviny prostaty. Čaj jako takový rakovinu nezpůsobuje, pouze zvyšuje její riziko.

Obsahuje tein
Konzumace velkého množství teinu může způsobit řadu komplikací, od dehydratace, poruchy spánku, nervozity, vysokého tlaku, podrážděnosti až po poruchy spánku. V horších případech může způsobit úzkostné stavy, deprese a záchvaty paniky.

Překyseluje žaludek
Lidem s citlivějším žaludkem stačí větší hrnek černého čaje, zvláště pokud ho vypijí nalačno, aby si vyvolali žaludeční potíže a pálení žáhy. Čajové lístky totiž obsahují rostlinné kyseliny, které způsobují překyselení organismu. Abychom tuto kyselost neutralizovali, je vhodné přidat do šálku s čajem mléko.