Známá francouzská módní návrhářka Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Chane, byla též ženou, která mezi nejvlivnějšími lidmi světa uvedla elegantní a vysoce přepychový dvouřadý perlový náhrdelník.

Nošením perlového náhrdelníku se opět začalo vyjadřovat významnost společenského postavení. Na starých obrazech s portréty šlechtičen též také často vídáme namalovány perly, jimiž byly portrétované ženy zdobeny. Mohou být znázorněny jako drobný šperk z perel, nebo jsou perly zpodobněny jako ozdoba na šatech.

Perlové šperky sluší naprosto všem ženám bez rozdílu

Perlový náhrdelník nošený k černému oblečení vytváří kontrast a působí velice elegantní vzhled. Také prozáří odstín pleti své nositelky. Na šperky jsou často používány sladkovodní perličky, které pocházejí zejména z Číny. Velice často jsou u žen oblíbené perlové přívěsky se stříbrnými úchyty, které zdůrazňují dokonalost každé z perel, navzdory tomu, že má každá perla naprosto jiný tvar a velikost.

Perly bývají oválné, další perličky jsou kapkovitého tvaru a jiné jsou nádherně kulaté. Dokonale kulaté perly bývají použity do náramků. Někdy mívají tyto perly nádhernou narůžovělou barvu. Bývají to perly kultivované, které se odchovávají na speciálních farmách.

Druhy a původy perel se různí

·         Mořské perly sbírané přímo z perlorodek lovcemi perel jsou dnes už velmi vzácné a proto také velice drahé. Tyto perly pocházejí mnohdy z Perského zálivu nebo z Austrálie. Ceny těchto přírodních perel se pohybují od několika tisíc až do desítek tisíc korun. Určuje se kvalita perly, též velikost perly, dokonalost tvaru, barva, povrch a ještě navíc lesk perly.

·         Perly chované ve velkých pěstírnách pocházejí z velkých farem, například v Japonsku, Číně a Thajsku. Zde v těchto oblastech mají perlorodky nejlepší podmínky pro vývoj perel jak mořských, tak také sladkovodních.