Rušné dopravní tepny, nedaleko letiště, vedle domu školka, ale třeba jenom obyčejně hluční sousedé, kteří mají například malé dítě, které často pláče – i tohle všechno může být důvodem, proč se vám špatně spí, jste nevrlí a máte pocit, že jednoduše nemáte klid a mír, který vážně postrádáte. Nemusíte se hned stěhovat, úplně stačí, když si pořídíte protihluková okna a odhlučněné dveře, který tento problém vyřeší.
modrá fasáda
Izolace
Tento problém se dá velmi jednoduše vyřešit tak, že svá okna vyměníte za takové, která nesou označení izolační. Můžete tak některé hluky úplně utišit, jiné alespoň částečně omezit. Rozdíl mezi izolačními a běžnými okny je až padesát decibelů – pro tuto funkčnost je však třeba bezchybné instalace a správné těsnění.

1.       Sklo
Prvním faktorem, který ovlivňuje odhlučnění, je už sklo okna. Čím tlustší sklo, tím lepší izolace. Běžně se používají čtyřmilimetrová dvojitá skla, avšak lze zakoupit i skla, která mají osm až deset milimetrů. Pokud chcete ještě lepší ochranu proti hluku, zvolte lepené sklo z osmi a čtyř milimetrového skla. Pokud máte dvojité skla, je lepší mezi nimi nechat větší mezeru – tak hlučnost opět snížíte.

2.       Volba materiálu
Jestliže se vás dům nachází na místě, které je hluku vstavováno více než obvykle, například u dálnice, nebo máte dům blízko letiště případně třeba frekventovaného místa, kde se schází mnoho lidí, jako je například škola, měli byste jistě investovat do tlustšího skla, ale také do dvou a trojskel. Okna volte podle toho, jak silné izolační mají vlastnosti.
jídelna a obývací pokoj
3.       Těsnění okolo oken
Pokud má okno tři řady těsnění, je spolehlivější a odhlučněnější, než když má řadu pouze jednu nebo dvě. Musí být při konstrukci správně seřízené a hlavně musí správně doléhat jak ke zdi, tak k oknu.

4.       Správná montáž
Ovšem všechno leží a padá na správné konstrukci a provedení práce.