Velké množství dluhů často lidem přerůstá přes hlavu a nezvládají měsíčně splátky hradit v plné výši vzhledem ke svému příjmu. Výhodou je také přehled o splácení – není třeba si hlídat příkazy k úhradě a splátkové termíny. Konsolidací se vyhnete také mnoha poplatkům, a jestliže je konsolidace dobře navržena, lze s ní ušetřit i na úrokové míře.
měna usa a eu.jpg

Koho se konsolidace týká a co je k tomu zapotřebí

Požádat o ni může kdokoliv ve věku od 18 let s trvalým pobytem v České republice. Podmínkou je většinou pozitivní platební bilance z minulosti. Jestliže prokážete, že jste bez problémů v minulosti všechny splátky hradili, není důvod konsolidaci zamítnout. Budete k tomu potřebovat občanský průkaz a druhý doklad totožnosti, veškerou stávající úvěrovou dokumentaci, kopii výpisu z účtu (aktuálního) a případně další doklady o zaměstnání, podnikání, či přiznání důchodu.

Které produkty to zahrnuje

Týká se to v podstatě všech druhů půjček, spotřebitelských a hypotečních úvěrů. Dále úvěrů na kreditní kartě a kontokorentu. Konsolidovat lze bankovní i nebankovní půjčky, hypotéky bez registru i bez potvrzení příjmu, zkrátka jakýkoliv produkt z bankovní i nebankovní sféry. Některé subjekty se také specializují na konsolidaci leasingů. Počet úvěrů, který připadá v úvahu, je zpravidla neomezený. Jisté omezení může nastat u výše dlužné částky. Nejčastěji to bývá 700 tisíc až jeden milion korun, u vyšších částek je někdy zapotřebí ručitel.
bytový dům.jpg
Pro přehled si shrňme základní výhody a nevýhody procesu konsolidace
· Výhodné nižší měsíční splátky – často na ně dosáhnou i lidé s nižšími příjmy.
· Platba úroků pouze jednou, stejně tak měsíčních poplatků. Konsolidace probíhá tak, že subjekt za vás všechny dluhy uhradí ostatním věřitelům v plné výši a vy pak budete platit jednu celkovou sumu pouze jemu.
· Ve splátkách je přehled – je pouze jedna splátka a jeden věřitel. V případě potřeby stačí kontaktovat pouze jeden subjekt.
· Většina konsolidovaných úvěrů je uhraditelná předčasně bez sankcí.
· Vyřízení celého procesu je možné i z domova návštěvou obchodního zástupce.
· Nevýhodou se může zdát prodloužení doby splatnosti, což je logický dopad snížení výše pravidelných měsíčních splátek. Úvěr se konsolidací také určitým způsobem navyšuje, tudíž je konsolidace vhodná především pro nepřehledné dluhové pasti a osoby s nízkými příjmy, pro které je problém zvládat více splátek současně.