Mohlo by se klidně zdát, že soukromý podnikatel sežene kdekoliv jakoukoliv půjčku. Že si prostě zajde dejme tomu do banky, tam podepíše smlouvu a odnese si tolik peněz, kolik jich potřebuje. Podnikatelé jsou přece podle názoru mnohých lidí těmi, jimž se peníze jenom hrnou, a proto by pro ně nemělo být problémem takovou půjčku pohodlně splatit.
Ovšem realita je nejednou docela jiná. Podnikatelé na tom nejednou ani zdaleka tak dobře nebývají, a proto to není tak jednoduché ani s půjčkami. Podnikání totiž neznamená jenom obří zisky, ale také povinnost platit to či ono a doufat, že se to díky platbám od odběratelů nejen vrátí, ale i vyplatí. A je mnoho toho, co se tu může pokazit.
zlaté mince

Nejeden podnikatel tak obchází finanční instituce nikoliv ve snaze půjčit si peníze na blahobytnější život, ale kvůli tomu, aby svoji firmu vůbec udržel nad vodou, aby mohl zaplatit to, na co se mu momentálně nepodařilo vydělat. Někdy je třeba půjčit si na investice do modernizace nebo rozšiřování výroby, někdy ale třeba i jenom na to, aby bylo z čeho zaplatit to, co si žádá finanční úřad, zdravotní pojišťovna, sociálka, dodavatel a další, případně aby bylo dokonce z čeho vyplatit mzdy a za co jíst.
A když je podnikatel v takto zoufalé situaci, dávají od něj mnozí poskytovatelé půjček ruce pryč. Půjčit mu by totiž mohlo být potenciálně riskantní. Vždyť jak bude vracet půjčené prostředky ten, kdo má jenom nízké daňové přiznání, kdo má záznamy v registrech dlužníků, hrozí mu exekuce, a co já vím, co všechno ještě? A riskovat ztrátu peněz se žádné finanční instituci nechce.
A je dobře, že existují poskytovatelé, kteří přesto dotyčnému půjčí. Samozřejmě se ani zde nejedná o ekonomické sebevrahy, i tito chtějí jistotu, že jim bude vše vráceno, ale volí takovou pojistku, jež získání půjčky podnikateli neznemožňuje.
česká dvoutisícovka

Taková nebankovní hypotéka je toho ukázkovým příkladem. Zde se půjčky dočká každý, kdo se za její vrácení zaručí tím, že dá do zástavy vlastní nemovitost, a kdo prokáže, že má z čeho splácet. A poskytovatel má rázem své jisté a pomůže klidně i tomu nejhůř vypadajícímu podnikateli. A tak to má být.