Plísním se daří tam, kde neproudí a stagnuje energie. Souvisí to s jejich parazitárním způsobem života, který rozhodně nepřináší nikomu nic dobrého. Paradoxně se jim nedaří tam, kde je relativně vyšší vlhkost vzduchu, ale který se často obměňuje a proudí. Proto bychom měli větrat pravidelně, pokud možno denně.

výhled z chaty

Větrání v bytech a domech je naprosto běžné a přirozené od jara do podzimu, v této roční době často vídáme pootevřená okna pokojů a kuchyní, kdežto v zimě se dům promění v nedobytnou pevnost. Stačí jen krátká procházka po ulici, abyste zaregistrovali, že prakticky nikdo nevětrá, i když je venku třeba příjemný vzduch a není příliš silný mráz.

Nepodceňujme agresivitu plísní, které se vytvoří i v nenápadné vrstvě v záhybech sedací soupravy, na koncích koberců, v lůžkovinách a matracích, dokonce i mezi dětskými hračkami. Expozice plísněmi a jejich toxiny z metabolické přeměny jsou totiž nejčastější příčinou zdravotních problémů v průběhu zimních měsíců.
staré okenice

Plísně i bakterie

Bakterií existují tisíce druhů, některé z nich jsou zdraví prospěšné, jiné škodlivé. Ty prospěšné má každý z nás na povrchu těla, starají se o správné pH pokožky a uvnitř naší tělesné schránky jich žijí biliony, jejichž celková hmotnost přesahuje dokonce dva kilogramy!

V nevětraných domech jde ale především o přemnožení těch patogenních druhů a špatným větráním jim poskytujeme živnou půdu. I v suchých panelových bytech vlhkost obvykle neklesá pod 40 procent a to jim k životu stačí.
okenní rám

Jak optimálně větrat v zimě

Nejde jen o množení patogenů, ale také o vydýchaný vzduch se značným množstvím oxidu uhličitého. Abyste dostatečně vyvětrali místnost tak, aby se vyměnil vzduch a zároveň se příliš neochladily stěny a podlaha, stačí intenzivně větrat jen po dobu pěti minut s plně otevřeným oknem. Nemá smysl větrat déle, ani nechat dlouhou dobu pootevřenou ventilačku, kudy uniká mnoho tepla, zvláště pokud je topení umístěno pod oknem.