Drogy jsou vnímány námi lidmi docela různě. A to proto, že jsou různé jak takové jednotlivé drogy, tak i zkušenosti, které s nimi lidstvo má. Případně závisí náš vztah k nim i na tom, co jsme si s nimi zažili my sami nebo jak ovlivnily život našich blízkých, lidí v našem okolí nebo jak se tyto podepsaly na něčem, co je pro nás důležité. Zkrátka a dobře nelze drogy považovat jenom za dobro nebo jenom za zlo. Ony samy totiž za nic nemohou. Náš vztah k nim záleží na tom, jak si s nimi počínáme my lidé.

A zatímco nějaké těžké narkomany závislé na tvrdých drogách zavrhujeme a litujeme a nikdy bychom se na jejich místě nechtěli ocitnout a raději se jim vyhýbáme, abychom se preventivně vyhnuli nepříjemnostem souvisejícím s tím, že těžko odhadneme, co od někoho takového můžeme čekat, jsou i drogy, které používá příležitostně většina z nás ke zlepšení nálady, aniž by se to na nás negativně podepisovalo, a o důležitosti a často i nepostradatelnosti některých omamných látek ve zdravotnictví snad nikdo z nás nepochybuje, protože by nikdy nechtěl zbytečně trpět bolestmi při operacích, vážných nemocech a podobně.

Takže se zkrátka často neshodneme na jediném názoru na drogy. A musíme se smířit s tím, že zatímco jsou jedni z nás pro jejich legalizaci, jiní by je nejraději zakázali a jejich vlastnění a užívání tvrdě trestali. A každý z takových názorů má své opodstatnění a svůj díl pravdy. A což třeba takový kratom? I na ten tu donedávna panovaly různé názory. A různé jsou vlastně do značné míry dodnes. Ještě poměrně před nedávnem se u nás směl kratom prodávat jenom jako sběratelská záležitost a jako drogu ho může licencovaný kratom obchod Praha prodávat teprve relativně krátce. S určitými omezeními. A proto je jenom na vás, jaký máte na kratom názor a zda o něj máte nebo nemáte zájem. Zakázaný totiž není. Ale já osobně bych s ním byl přesto raději opatrný.