Možná celé roky jezdíte na dovolenou do stejného místa. Znáte tam už každý kámen. Víte přesně, co vás čeká.

Spousta lidí je velice konzervativních, a tak jim takový druh dovolené plně vyhovuje. Vše mají dopředu, přesně naplánované. Ví, kde budou bydlet, kde se budou stravovat. Zkrátka připadají si ve známém prostředí, jako ryba ve vodě. Ruku na srdce, nezatoužili jste někdy po dobrodružství?
michiganské jezero.jpg

Nechcete si zkusit cestování trochu jinak?

Možná máte obavy, jak by taková dovolená dopadla. Nakonec, ale můžete být překvapeni příjemnými zážitky, které vás na netradiční dovolené čekají. Nemusíte se hned vydat na dalekou cestu do zahraniční nebo pochodovat přes Himaláje. Zkuste vyrazit pěšky třeba po naší vlasti. Krásných míst k vidění je v Česku spousta.

 

Vytyčte si lokalitu, kam byste se chtěli podívat. Rozhodněte se, co všechno chcete vidět a připravte si trasu, která vás povede přes nejzajímavější místa a bude pro vás schůdná. Netrénovaní turisté, ať si raději zvolí pro začátek jednodušší trasy. Zjistěte si, čím pojedete. Důležité jsou případně spoje, které na sebe navazují. Mohlo by se vám stát, že pokud pojedete do některé z méně frekventovaných lokalit, můžete strávit půl dne na nádraží, čekáním na spoj.

Nebude od věci, sepíšete-li si seznam, co všechno si sebou vzít. Protože jestli se rozhodnete cestovat s krosnou na zádech, vezměte si opravdu jen to nejnutnější. Věřte, že s každým kilometrem, který budete mít v nohách, se vám vaše zavazadlo bude zdát těžší. Dobře tedy zvažte, co je pro vás opravdu důležité. Jestli hodláte na dovolené strávit alespoň týden, nejspíš nebudete chtít spát pod širákem. Nezapomeňte si přibalit stan. Dnes už není problém koupit stan velmi lehký a skladný. Postavení takového stanu, zvládne i nezkušený začátečník.
pěší turistika.jpg

Berte v potaz, že na cestách strávíte třeba několik dní. Základem úspěšného pěšího cestování, je výběr opravdu kvalitních bot. Určitě se nevydávejte na cestu v teniskách. Nejen, že vás budou bolet nohy, ale budete-li se pohybovat v těžším terénu, může to být i nebezpečné.