Většina z vás bydlí v oblasti, která je obydlená více obyvateli. Ať už se jedná o bydlení v rodinné domku nebo v paneláku, všude máte kolem sebe lidi, kteří s vámi sousedí. A vztahy mezi nimi, byste měli mít na takové úrovni, aby vám to život v žádným směru nekomplikovalo.
Někdy je to možná nesmírně těžké, ale pro spokojené a pohodové bydlení – skutečně nezbytné, abyste se svými sousedy vycházeli.
tyčkový plot

KDYŽ VÁM VADÍ SOUSEDSKÉ NEŠVARY

Nemusí se vám to líbit, ale musíte si uvědomit fakt, že každý z vás má právo žít si po svém a dělat věci tak, jak vyhovují vám. To platí i pro sousedy, kterých životní styl se vám nemusí vůbec zamlouvat, ale do jisté míry ho musíte respektovat.
Je dost možné, že bydlíte v blízkosti lidí, kteří nejsou právě vaše „krevní skupina“ a nemáte si s nimi co říct, ovšem tolerovat to, jak žijí, byste měli už jen z toho důvodu, že sousedské spory nejsou ničím příjemným nejen ve vyhrocených situacích, ale ani do budoucna. Jestli vám vadí nepořádek, hlasitá hudba, hádky a křik, můžete to s nimi urovnat v dobrém a slušně jich upozornit na to, že vás to ruší a váš způsob života omezuje. Ale nikdy neřešte žádný konflikt agresivně a nepřátelsky, protože se vám to může příště pěkně vymstít.
vzteklý muž

NĚKDY JE POMOC SOUSEDŮ K NEZAPLACENÍ

Často se můžete ocitnout v situaci, kdy sousedskou pomoc oceníte více než jindy. Může se jednat o případy, jakými jsou poštovné zásilky, půjčení různých věcí nebo jen takzvaná poslední záchrana v podobě známých – hned o dům dál. Sousedi vám můžou pohlídat vašeho miláčka, pomoct vám s přemístěním těžkých věcí nebo vám poskytnout hlídání pro vaše děti v době, kdy opravdu nemáte na výběr. I z toho důvodu je dobré, mít sousedy jako kamarády a vycházet s nimi za každou cenu, protože nikdy nevíte, kdy bude jejich přítomnost a blízkost pro vás skutečným vykoupením.
budova s balkony

KDYŽ SI POŠTVETE SOUSEDY PROTI SOBĚ

Sousedské vztahy se někdy vyhrotí do takové míry, že je nutné řešit jejich případy s policií. V takovém případě už veškerá komunikace vázne natolik, že je nutná asistence někoho, kdo budí respekt a dovede nastolit pořádek.
Pokud je však přítomnost policie na denním pořádku, je nutné zakročit a mezi sebou si to vzájemně vyříkat. Samozřejmě v klidu a s tím, že je načase zakopat válečnou sekeru.
Nemusíte je zrovna zvát na kávu nebo s nimi denně mluvit, postačí, když si každý půjde po svém a budete se vyhýbat situacím, které budou vést k tomu, abyste si k sobě domů museli přivolat na pomoc někoho, kdo to vyřeší za vás.