Plachty pro zakrývání vodní hladiny nádrží určených pro koupání jsou jedním z nejčastěji využívaných příslušenství. Jedná se vždy o dva základní typy – ochranu bazénu v zimním období při tzv. zazimování a zakrývací fólie, které v průběhu koupací sezony chrání před spadem nečistot na vodní hladinu.
restaurace u bazénu

Proč bychom neměli nechávat bazén delší dobu odkrytý

Zastřešení bazénu jeizolant, počítá se tu doslova každá vrstva, která brání úniku tepla a zbytečnému ochlazování, ať už se jedná o střešní plastový skelet, anebo o bazénovou krycí plachtu https://www.chlorito.cz/kryci-plachty. Dalo by se to přirovnat k oblečení, které máte na sobě v zimním období – čím více vrstev vás chrání před mrazivým počasím, tím lépe udržíte v tomto prostředí svou tělesnou teplotu, aniž byste museli vynakládat příliš mnoho energie na zahřátí – tvorbu tělesného tepla. A pamatujte, že náklady na ohřev vody v bazénu nejsou zanedbatelné.
Velká plocha = velký výpar. Fyzikální zákony se nevyhýbají ani nádržím na koupání, platí zde přímá úměra: Čím je větší plocha bazénu, bez ohledu na jeho hloubku, tím rychleji se voda odpařuje. Plachta snižuje výpar na minimum, navíc vodní pára na její vnitřní ploše kondenzuje a vrací se zpět, čímž ušetříte nejen prostředky na její časté dopouštění, ale i aplikaci chemických desinfekčních prostředků. V době, kdy bazén leží ladem z nejrůznějších důvodů, zvláště za teplého slunečného počasí, se tedy vyplatí hladinu zakrýt alespoň krycí, nebo solární plachtou z polypropylenové tkaniny.
dívka čeří rukou vodu v bazénu
Prach, pyl a mikroorganismy – ve vzduchu se neustále vznáší velké množství nejrůznějších částic počínaje prachem a konče živými organismy, jako jsou bakterie, viry, plísně atd. Vzduch, který dýcháme, není zkrátka sterilní, a pokud se ponechá vodní hladina delší dobu bez zásahu filtrace a zcela odkrytá, voda se mění na ideální prostředí pro rozmnožování patogenů a vodních řas.